ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАЦИОНАЛНЕ ЗАСТАВЕ

септембар 15, 2022

Поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе наставник географије и наставница историје су одржали угледни час на ком су ученицима објаснили када је и зашто овај празник установљен. Наставница историје је путем презентације представила развој српских државних знамења кроз време од средњег века, преко нововековних знамења до савремених државних симбола – повезујући симболе савремене српске државе са симболима средњовековне Србије, Кнежевине и  Краљевине Србије, Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Југославије после Другог светског рата. Наставник географије је демонстрирао кретање српског народа на географској карти, објашњавајући узроке миграција и приказујући простор на који су се Срби досељавали. Наставник је објаснио појмове: емиграција, миграција, имиграција, дијаспора, као и узроке због којих је долазило до сеоба, последице сеоба по савремени српски народ и значај дијаспоре за наш народ. Ученици су добили  задатак да нацртају грб или заставу из наше прошлости по својој жељи.

На часу географије са наставником Слободаном Милићевићем,
Умчари
На часу историје са наставницом Данијелом Кужет,
Умчари

Дан српског јединства, слободе и националне заставе обележили су и ученици млађих разреда издвојеног одељења у Пударцима. Циљ овог часа био је да ученике упознамо са симболима државе и зашто се на данашњи дан на свим јавним установама и државним институцијама истиче застава. Са намером да се  покаже поштовање према застави, као једном од најзначајнијих елемената државности, ученици су у својим свескама цртали  заставу, а затим су одговарали на постављена питања из наставног листића.

Издвојено одељење у Пударцима