„Дан сећања на Доситеја Обрадовића, великог просветитеља и првог српског министра просвете“

април 19, 2022

Како се 10. април установио као „Дан сећања на Доситеја Обрадовића“,  у ПО Дражањ су у недељи од 11. до 15. априла обележени „Доситејеви дани“. Ученици су упознати са периодом у којем је живео Доситеј Обрадовић, када човек, као свесно и разумно биће, постаје центар интересовања, са појмом „просветитељство“,  његовим животом и радом, образовањем, као и са са идејама које је ширио (да се залагао за писање на народном језику) и значајем који је имао за нашу књижевност и наш духовни развој. Ученици су обавештени да новије доба српске историје нема значајнијег ни утицајнијег проповедника пожељних вредности – доброчинства, љубави, верске трпељивости, пријатељства, поштовања, пружање моралних поука и стицањe образовања. Понесен таквим идејама радио је на просвећивању свог народа, преводио је разна дела, међу којима су најпознатије Езопове басне, а потом је и сам писао дела, првенствено програмског типа, међу којима су најпознатија „Писмо Харалампију“, „Живот и прикљученија“, „Совјети здравог разума“. Био је оснивач и професор Велике школе, претече Београдског универзитета. Доситеј је био први попечитељ просвете у Совјету и аутор свечане песме „Востани Сербије“. Задивљени образовањем и радом Доситеја Обрадовића, ученици су писали моралне поуке, занимања Доситеја Обрадовића, правили презентацију њему посвећену и сликали његов портрет. Доситејева велика љубав према свом народу исказана је још за његовог живота жељом да на његовом надгробном споменику буде записано: „Овде леже његове српске кости, он је љубио свој род“.